Nejčastější dotazy

Z ASPone Help Wiki
Verze z 25. 2. 2015, 14:08; Hanka (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Základní dotazy

Co je to doménové jméno?

Doménové jméno je doména druhého stupně, která umožňuje jednoduchou adresaci v rámci internetové sítě. K webhostingovým i serverhostingovým službám nabízíme všem zákazníkům možnost zaregistrovat si libovolný počet domén dle Vašeho přání. ASPone, s.r.o. má statut registrátora .CZ domén a je členem komory registrátorů CZ-NICu. Zajišťujeme registraci doménových jmen na národní úrovni (.CZ, .COM, .AT, .DE, .PL, atd.) i domén generických (.COM, .NET, .ORG, .BIZ, .INFO) včetně .EU domén. Veškerý seznam nabízených domén naleznete ZDE

Jaký je rozdíl mezi doménou I. II. a III. řádu?

doména I. řádu = .cz = TLD, neboli Top-Level Domains (domény první úrovně)
doména II. řádu = vasedomena.cz = nejčastěji používané
doména III. řádu = neco.vasedomena.cz = subdomény

Kolik domén mohu vlastnit?

Můžete vlastnit neomezený počet domén u různých registrátorů na světě. V rámci služeb ASPone množství zaregistrovaných domén (nebo jiných služeb) nijak neomezujeme ba naopak vítáme.

Rozdíl mezi webhostingem a doménou

Webhosting je pronájem prostoru pro internetové stránky na cizím serveru. Pronajímatel serveru bývá označován jako poskytovatel webhostingu (webového prostoru). Díky webhostingu si můžete své webové stránky umístit na internet, aniž byste museli vlastnit server.

Doména Doména neboli doménové jméno je adresa Vašich internetových stránek, např. www.aspone.cz. Tato písmenná adresa reprezentuje konkrétní IP adresu (například 193.105.158.98).


Představte si, že Vaše webová prezentace je automobil. Doména je potom SPZka tohoto automobilu. Ta identifikuje Vaše auto mezi ostatními, ale můžete ji kdykoliv vyměnit za jinou. Webhosting je takové hlídané parkoviště, kam Vaše auto bezpečně zaparkujete.


!!!Tyto služby jsou fakturovány zvlášť!!!

Co jsou to kontakty a identifikátory a na co je potřebuji?

Kontakt je administrativní údaj o osobě, které patří. Identifikátor nebo také ID je alfanumerická položka, dle které kontakty rozeznáváme.

Nemusíte složitě vyplňovat všechny své údaje u každé domény zvlášť. Prostřednictvím svého registrátora založíte jeden kontakt, který obsahuje Vaše údaje, a pak už si k němu můžete registrovat jednu doménu za druhou, a to i u jiných registrátorů.

Když se změní jakýkoliv z Vašich údajů, je výhodou, že opravujete údaje jen v tomto kontaktu, a změna se projeví u všech domén, které jsou k tomuto kontaktu evidované. Jen si dejte pozor, abyste si údaje nezapomněli opravit.

Zřízení kontaktu je zdarma.

Registrace domén

Jak si mohu ověřit stav (volnost) domény?

Stav požadované domény si můžete ověřit prostřednictvím webu ASPone a jeho aplikace WHOIS. Pokud je doména volná, můžete pokračovat v objednávce její registrace. Pokud je již obsazená a máte přístupová práva k jejímu převedení, můžete zahájit transfer domény pod správu ASPone.

Doména, kterou chci, je již obsazena. Dá se něco dělat?

Doporučujeme zkusit najít doménu stejného názvu, ale jiné koncovky (např. "novak.cz" namísto "novak.name", apod.). Popřípadě kontaktovat současného majitele domény a požádat o odkoupení. Pokud takovou doménu koupíte, v ASPone se rádi postaráme o její transfer a nastavení.

Jaké jsou pravidla pro tvorbu domény?

Při výběru doménového jména mějte na mysli, že:

- maximální počet dovolených znaků je 63 a smí obsahovat pouze písmena (a-z), čísla (0-9) nebo pomlčku (ne více za sebou), která ovšem nesmí být na začátku ani na konci doménového jména,
- každé doménové jméno musí být unikátní. Není možné registrovat doménové jméno shodné s již registrovaným doménovým jménem,
- doménu je možné zaregistrovat minimálně na 1 rok (u .EU domény maximálně na 1 rok), maximálně však na 10 let (u .CZ domén),
- podmínkou u registrace slovenské domény .SK je trvalý pobyt (sídlo) na území Slovenské republiky.
- podmínkou u registrace .EU domény je trvalý pobyt (sídlo) v zemích Evropské Unie.

Pravidla registrace doménových jmen v ccTLD.cz jsou volně dostupná ZDE.

ASPone, s.r.o. je oprávněno zrušit registraci doménového jména, jehož znění je v rozporu s pravidly pro tvorbu doménového jména.

Co získám registrací domény u ASPone?

Všichni zákazníci, kteří si u nás svou doménu zaregistrují, získají řadu služeb zdarma. Jedná se především o:

 • Jednoduchou klientskou administraci
 • Vedení a pokročilá správa (editace) DNS záznamů
 • Možnost registrace dalších doménových jmen mnoha koncovek (Tld)
 • Množstevní slevy v případě subregistrátorských účtů
 • Možnost transferu dalších již existujích domén pod jednotnou správu u ASPone.cz
 • Změna údajů a nastavení domény
 • Emailové oznámení o expiraci domény
 • Konzultace a podpora doménové problematiky
 • Technická podpora 24 hodin denně

Kde si mohu doménu objednat a kolik to stojí?

Doménu si můžete objednat ZDE. Prvním krokem je ověření, zda je doména volná k registraci. Dalším krokem je přihlášení se do zákaznického účtu. Pokud zákaznický účet dosud nemáte vytvořen, je nutné se v rámci objednávky zaregistrovat. Další kroky objednávky Vás již navedou ke správnému vyplnění údajů o vlastníkovi domény a volbě nastavení DNS serverů.

V případě, že si přejete zaregistrovat více domén zároveň, můžete udělat souhrnnou objednávku a vše provést jedním krokem. Ve WHOIS je pro tuto možnost implementováno hromadné ověření domén.

Jak dlouho trvá registrace a zprovoznění domény?

Po provedení objednávky Vám bude na emailový kontakt zákaznického účtu zaslána výzva k platbě. Po její úhradě (připsání peněz na náš účet - v případě bankovního převodu) je doména během několika chvil zaregistrována. V případě, že platíte platební kartou nebo máte volné prostředky formou kreditu, můžete výzvu k platbě zaplatit a tím doménu zaregistrovat IHNED.

Co se týče zprovoznění domény (její plné směřování dle zvolených DNS serverů a záznamů), probíhá tzv. replikace DNS, která může v mnohých případech trvat až 24 hodin. V praxi to funguje tak, že jakmile si zaregistrujete doménu, můžete čekat až 24 hodin na to, než bude doména (dle nastavení DNS záznamů / serverů) ukazovat na zvolený prostor. Pokud objednáváte doménu i webhosting u ASPone.cz, proběhne spárování s lokálními servery téměř ihned (v tomto případě je při registraci domény nutné zvolit možnost nastavení DNS na sadu nameserverů (NSSET) = ASPONE ).

Kdo bude po mé registraci vlastníkem domény?

V rámci objednávky registrace nové domény je v jednom z posledních kroků nutné vyplnit správné (korektní) údaje o vlastníkovi / držiteli domény. Tyto údaje budou vedeny v centrálním registru doménových jmen. Jen tento vlastník bude mít k doméně vlastnická práva a bude s ní moci nakládat dle vlastního uvážení (transfer domény, nastavení domény, ...). Téměř veškerá nastavení a jiné změny u domény jsou prováděny prostřednictvím emailového kontaktu držitele domény - email vlastníka domény. Proto je nutné při registraci nové domény zvolit takový, u kterého je do budoucna zaručena jeho funkčnost (z pochopitelných důvodů jsou zde také nutná bezpečnostní opatření k neoprávněnému přístupu do tohoto emailového účtu).

Kde najdu seznam již zaregistrovaných domén?

Kompletní seznam již registrovaných domén naleznete v Klientské sekci -> Správa domén -> Seznam domén. Zde naleznete seznam všech domén, které máte ve správě u společnosti ASPone, s.r.o.. S doménami v seznamu můžete manipulovat kliknutím na uvedená tlačítka (Whois, editovat, prodloužit, zaslat heslo k doméně, ...).


Transfer domén

Co je to transfer domény?

Transfer domény je převod Vaší domény či více domén od současného registrátora pod ASPone, s.r.o. Transferem domény změníte nejen status registrátora domény, ale také kompletní fakturaci dané domény pod ASPone, s.r.o. V případě zájmu se ASPone postará o kompletní správu domény - vedení DNS záznamů (zdarma).

Co získám, když budu mít doménu vedenou u společnosti ASPone, s.r.o.?


Můžu změnit registrátora domény kdykoliv?

U .CZ domén je možné zahájit transfer domény kdykoliv. Pouze u domén, kterým se blíží datum expirace (méně, než 60 dní před datem expirace), je nutné počítat s prodlužovacím poplatkem pro další rok provozu domény (dle platného ceníku)

U generických domén (.COM, .NET, .ORG, .BIZ, .INFO, .NAME) je podmínkou správného transferu domény:

 • čas mezi registrací (nebo posledním transferem domény) a současným transferem domény nesmí být kratší, než 60 dní
 • doménu, která je méně, než 45 dnů (včetně) od data expirace nelze převést
 • pro úspěšný převod domény je nutné znát AUTH-Info kód (sdělí Vám současný registrátor domény)
 • doména musí být odemčena pro transfer - nesmí být ve stavu LOCK, CLIENT TRANSFER PROHIBITED, apod. (tuto informaci Vám sdělí současný registrátor)
 • u všech generických domén je podmínkou transferu zaplacení prodlužovacího poplatku o další (minimálně) rok provozu

U .EU domén je podmínkou k úspěšnému transferu domény zaplacení prodlužovacího poplatku o další rok provozu (u .EU domén je možné prodloužení pouze o 1 rok). Zároveň je nutné počítat s tím, že na základě pravidel EURid se po transferu domény předplacené období ruší a začíná nové jednoroční období (po transferu vždy ztratíte předplacené období zaplacené u původního registrátora).


Jak probíhá transfer domény pod ASPone?

Transfer domény je u každé koncovky (Tld) domény odlišný. Kompletní průvodce transferů u jednotlivých domén naleznete na http://www.aspone.cz/cz/Domeny/Transfer-domeny/


Je transfer domény zdarma?

Transfer domény je zdarma pouze u .CZ domén. Ovšem i zde je podmínkou, aby doba před expirací domény nebyla kratší, než 60 dní (pokud je, je k transferu domény zahrnut také prodlužovací poplatek o další rok provozu domény). Ceník transferů ostatních domén se liší (viz informaci v dané sekci požadované domény), nicméně téměř vždy se jedná o povinnost zaplatit pouze prodloužení domény o další rok provozu - nikoliv tedy nesmyslné poplatky.


Je transfer stejný u všech domén (Tld)?

Ne, transfer se u jednotlivých domén (koncovek) liší. Pro více informací ohledně transferu Vámi požadovaného typu domény přejděte do příslušné sekce (.CZ domény, Evropské domény, Generické domény) v informačním panelu vlevo.


Co je to AUTH-Info kód a jak ho získám?

AUTH-Info kód je heslo - náhodný řetězec znaků příslušejících ke každému objektu (doména, doménový kontakt, NSSet), jehož znalost je nutná k úspěšnému provedení transferu domény. Tento kód je neveřejný a může jej obdržet pouze majitel domény (popřípadě administrativní kontakt domény) prostřednictvím emailového kontaktu držitele domény.

Tento kód si můžete nechat zaslat na emailový kontakt držitele domény prostřednictvím Klientské sekce -> Zaslání autorizačního hesla. Popřípadě také (pokud se jedná o .CZ doménu) prostřednictvím CZ-NICu.

Chtěl(a) bych podepsat žádost o authinfo či blokaci elektronickým podpisem. Kde ho získám?

V současné době jsou uděleny akreditace pro výkon činnosti akreditovaného poskytovatele certifikačních služeb těmto třem autoritám:

 • První certifikační autorita, a. s.
 • Česká pošta, s. p.
 • eIdentity, a. s.

Chcete-li podepisovat dokumenty tímto způsobem, vyberte si jednu z těchto autorit a zřiďte si u ní certifikát.


Co dělat, když nemám aktivní email držitele domény pro získání AUTH-Info kódu?

Pokud email držitele (vlastníka) domény nemáte již aktivní nebo k němu nemáte již přístup, ASPone Vám vygeneruje formulář potřebný k jeho získání (u .CZ domén). Pro jeho získání, i obdržení AUTH-Info kódu pro jiný typ domény (generické domény, .EU) nás neváhejte kontaktovat.


Správa domén a jejich nastavení

Jak a kde mohu spravovat svou registrovanou doménu?

Svou registrovanou doménu / domény můžete spravovat prostřednictvím Klientské sekce -> Správa domén. Máte zde možnost následujících nastavení a správy:

 • editace kontaktů u domény
 • editace DNS serverů (sady nameserverů - NSSETu)
 • správa DNS serverů
 • správa DNS záznamů
 • manuální prodloužení domény
 • změna vlastníka domény
 • zaslání autorizačního heslo
 • změna registrátora domény
 • a mnoho dalších funkcí pokročilé správy domén


Je možné provozovat web na dočasné doméně (adrese) před její registrací / transferem?

Ano - webhosting můžete provozovat na dočasné doméně (adrese) http://vasedomena.cz.nazevserver.aspone.cz (název hostitelského serveru zjistíte prostřednictvím Klientské sekce -> Přehled služeb -> Vyberete Váš webhosting -> Základní údaje).
Název dočasné adresy můžete také nalézt ve zřizovacím emailu k webhostingu, který Vám byla zaslána na emailový kontakt zákaznického účtu v den zaplacení služby.


Je možné mít více domén směřujících na jeden webhosting?

Ano - jedná se o tzv. alias (kopie hlavního webu / hlavní domény, pro kterou byl webhosting zřízen). V praxi to znamená, že např. domény "jablka.cz", "hrusky.cz" budou ukazovat do stejného prostoru jako Vaše hlavní doména (pro kterou je zřízen webhosting) "ovoce.cz".


Je možné mít u ASPone jen doménu a webhosting využívat jinde?

Ano - toto je u každého solidního registrátora domény samozřejmostí. U ASPone je také samozřejmostí pokročilá správa a vedení DNS v ceně domény. Veškeré služby, které registrací získáte jsou uvedeny ZDE.


Co je to DNS a její replikace?

DNS = Domain name system = je hierarchický systém doménových jmen, který je realizován servery DNS a protokolem stejného jména, kterým si vyměňují informace. Jeho hlavním úkolem a příčinou vzniku jsou vzájemné převody doménových jmen a IP adres uzlů sítě. Více informací o problematice DNS získáte ZDE.

Při jakékoliv změně DNS serverů (DNS záznamů) dané domény, probíhá tzv. replikace DNS. Tato replikace může trvat až 24 hodin - dokud se změna neprojeví / dokud tuto změnu nezjistí i ostatní DNS servery na internetu.


Kde mohu provést nastavení DNS záznamů k dané doméně?

Pokročilá správa DNS záznamů je součástí Klientské sekce -> Správa domén -> Správa DNS záznamů. Zde naleznete seznam všech vytvořených DNS zónových souborů pro Vaše domény. Po kliknutí na požadovaný soubor jej dejte editovat a proveďte potřebné změny. Po jakékoliv změně vždy nezapomínejte dát zónový soubor aktivovat!


Co je to DNSSEC a jak ho získám?

DNSSEC je rozšíření systému DNS, které zvyšuje bezpečnost služby doménových jmen. Principem DNS je překlad jmenných internetových adres, jako například www.nic.cz nebo www.dobradomena.cz, na adresy číselné, kterým počítače rozumějí a jejichž pomocí dokážou zajistit zobrazování webových stránek, odesílání e-mailů, telefonování po internetu a další běžné internetové služby. DNSSEC zvyšuje bezpečnost při používání DNS tím, že brání podvržení falešných, pozměněných či neúplných údajů o doménových jménech.

Pro získání DNSSEC k Vaší doméně nás neváhejte kontaktovat.


Co je to NSSET a jaký zvolit?

NSSET (NSSETid) - sada jmenných (name) serverů - soubor záznamů obsahující nejméně 2 jmenné servery a nejméně jeden technický Kontakt.

Pokud potřebujete Vaši doménu nasměřovat na servery ASPone, s.r.o., je třeba u domény nastavit náš NSSET - ASPONE (skládá se z jmenných serverů ns1.aspone.cz, ns2.aspone.eu, ns3.aspone.us). Pokud takovou změnu provedete, vždy se ujistěte, že pro Vaši doménu máte v Klientské sekci vytvořen DNS zónový soubor. Mějte však na paměti, že dané nastavení můžete provést POUZE U DOMÉN REGISTROVANÝCH (VEDENÝCH) U NAŠÍ SPOLEČNOSTI!.

U domén vedených u jiného registrátora, je třeba vést DNS záznamy přímo u něj. U takových domén tedy nenastavujte naše DNS server (NSSET).


DŮLEŽITÉ! - Vytvoření DNS zónového souboru

Pokud máte nasměrovanou doménu na naše nameservery (máte u ni nastaveny naše DNS servery) bude nutné pro ni vytvořit DNS zónový soubor. Ten vytvoříte pomocí klientské sekce (Hlavní strana > Klientská sekce > Správa DNS záznamů) tlačítkem "Přidat nový" a následně vyplníte údaje pro doménu Vaši doménu (doménu prosím zadávejte bez www).

Příklad na doméně aspone.cz:

 • Jméno domény: aspone.cz
 • Název zónového souboru: DNS soubor k doméně aspone.cz
 • Typ konfigurace: Jednoduchá konfigurace prostřednictvím šablony

(Typ konfigurace: "Jednoduchá konfigurace prostřednictvím šablony" dojde k vytvoření základního nastavení, které doménu nasměruje na nejnovější ASPone Web Server.)


Pokud budete chtít pomoci s nastavením/vytvořením DNS zónového souboru, tak stačí Kontaktovat naši technickou podporu.


Co je třeba nastavit u současného registrátora, aby doména ukazovala na mou službu u ASPone?

Pokud potřebujete Vaši doménu nasměřovat na servery ASPone, s.r.o., je třeba u domény nastavit správnou IP adresu hostitelského serveru:

@ IN A 193.105.158.101
* IN CNAME windows6.aspone.cz

Pozn. IP adresa i hostname serveru se může lišit - správné údaje, zjistíte v Klientské sekci -> Přehled služeb -> Vyberete Váš webhosting -> Základní údaje.

Popřípadě pro nastavení pošty je nutné nastavit:
primární MX na hodnotu mail4.aspone.cz
sekundární MX na hodnotu mail2.aspone.eu

Stejně jako v předešlém případě, se uvedené údaje s Vašimi údaji mohou lišit. Správné zjistíte v Klientské sekci -> Přehled služeb -> Vyberete Váš webhosting -> Emaily.


DŮLEŽITÉ !

PRO DOMÉNY VEDENÉ U KONKURENCE (DOMÉNY, KTERÉ NEJSOU V NAŠÍ SPRÁVĚ) NELZE VYTVÁŘET DNS ZÓNOVÉ SOUBORY - DNS ZÁZNAMY LZE U ASPONE VÉST POUZE U DOMÉN, KTERÉ JSOU U NÁS VEDENY. Pokud tedy chcete ponechat svou doménu u konkurence, nemůžete u ni nastavovat naše DNS servery nýbrž ponechat stávájící a pouze změnit DNS záznamy na hodnoty uvedené výše.


Je možné skrýt poštovní adresu ve WHOIS?

Možnost skrýt poštovní adresu mají pouze fyzické osoby.

Aby nedocházelo k nežádoucímu „zosobňování“ právnických osob účelovým označováním za fyzické osoby, vyplňováním názvu a obchodních firem do položky jméno a příjmení nebo vynecháním některých údajů, bude moci údaje skrýt pouze subjekt, který prošel tzv. validací – jednoduchým a bezplatným ověřením údajů prostřednictvím služby mojeID. U takto ověřených subjektů bude CZ.NIC bezpečně vědět, že kontakt patří fyzické osobě, která bude mít možnost skrýt svou poštovní adresu.

K ochraně osobních údajů zbývá dodat, že ačkoliv subjekt díky validaci službou mojeID získá větší míru kontroly nad tím, komu a v jakém rozsahu své údaje sděluje, CZ.NIC je může v souladu se zákonem na základě požadavku předat orgánům činným v trestném řízení. O kontaktní údaje může požádat i veřejnost, ovšem pouze pokud řádně vyplní zvláštní žádost, ve které doloží účel, kvůli kterému o informace žádá. Pro každý kontakt bude nutné podat samostatnou žádost, a to výhradně písemně s ověřeným podpisem žadatele.

Expirace domén

Co to je expirace?

Expirace domény - datum expirace = je datum, do kdy je daná doména zaplacená (uplynutí doby, na kterou byla doména zaregistrována). U různých typů koncovek má datum expirace pro doménu různé následky. U .CZ domén datem expirace začíná běžet tzv. Ochranná lhůta, která trvá 45 dnů (po tuto dobu o doménu nepřijdete).

Pro podrobnější informace ohledně expiračních pravidel jednotlivých typů domén přejděte do příslušné sekce (.CZ domény, Evropské domény, Generické domény) v informačním panelu vlevo.


Musím si hlídat platnost (expiraci) mé domény?

Ne, ASPone.cz Vás bude dostatečně dopředu o expiraci domény informovat emailem. Stejně tak Vám bude zaslána výzva k platbě za prodloužení Vaší domény o další rok.


Je doména funkční i po datu expirace?

U různých domén (typů koncovek) se stav domény po dnu expirace mění. Např. u .CZ domény začíná běžet tzv. Ochranná lhůta, po kterou o doménu nepřijdete (prvních 30 dnů této lhůty je doména stále plně funkční). U .EU domény i generických domén je tento stav mnohem přísnější - doména je nefunkční a vyřazena z DNS zóny.

Pro podrobnější informace ohledně expiračních pravidel jednotlivých typů domén přejděte do příslušné sekce (.CZ domény, Evropské domény, Generické domény) v informačním panelu vlevo.


Jak si mohu objednat prodloužení domény?

Doménu si můžete prodloužit v Klientské sekci -> Seznam domén -> vyberete požadovanou doménu a zvolíte "Prodloužit".


Kdy je vyexpirovaná doména opět volná k registraci?

Toto období se u jednotlivých typů domén (koncovek) liší.
.CZ domény jsou po vypršení ochranné lhůty (45 dnů od data expirace) uvolněny k další registraci.
Generické domény jsou po vypršení ochranné lhůty (65 dnů od data expirace) uvolněny k další registraci (u .NAME domén je ochranná lhůta pouze 35 dnů).
.EU domény jsou po vypršení ochranné lhůty (40 dnů od data expirace) uvolněny k další registraci.

Pro podrobnější informace ohledně expiračních pravidel jednotlivých typů domén přejděte do příslušné sekce (.CZ domény, Evropské domény, Generické domény) v informačním panelu vlevo.


Změna majitele domény

Jak probíhá změna majitele domény?

O tuto změnu můžete zahájit prostřednictvím Klientské sekce -> Správa domén -> Změna vlastníka domény. Zde zadáte doménu, kontakt nového majitele a email, na který bude zaslána žádost. Takto vygenerovanou žádost bude nutné dle popisu ověřit a zaslat pozemní poštou na naši adresu. Veškeré informace a popis, co je třeba dělat, naleznete v uvedené žádosti.

Je změna majitele domény zpoplatněna?

U .CZ domén je změna majitele domény bezplatná. U některých domén (jako např. .EU domény) je změna majitele (držitele) domény zpoplatněna dle platného ceníku.

Kde mohu o tuto změnu požádat?

Změnu držitele domény můžete zahájit prostřednictvím Klientské sekce -> Správa domén -> Změna vlastníka domény. Zde zadáte doménu, kontakt nového majitele a email, na který bude zaslána žádost. Tuto žádost je nutné vyplnit, úředně ověřit a podpsat jak stávajícím, tak novým majitelem (držitelem) domény. Následně ji prosím zašlete na naši adresu:

 • ASPone, s.r.o.
 • Nad Stráněmi 5656
 • 760 05 Zlín

Jak dlouho změna majitele trvá?

Vždy záleží na samotném procesu potvrzení žádosti změny majitele domény. Samotná žádost (formulář) je vystavena a zaslána ihned. Po přijetí potvrzené žádosti se změna majitele provádí během jednoho až tří pracovních dnů.


Fakturační informace

Jak probíhá fakturace zaregistrování nové domény?

Po provedení objednávky domény na http://www.aspone.cz Vám bude vystavena a zaslána výzva k platbě. Tato výzva k platbě obsahuje veškeré náležitosti a údaje pro úspěšné provedení a spárování platby s naším fakturačním systémem.

Platbu můžete provést několika způsoby:

Platby můžete provést z Klientské sekce -> Fakturace -> Výzvy a daňové doklady.

Veškeré fakturační informace a daňové doklady jsou zasílány včas na emailový kontakt vlastníka zákaznického účtu.


Jak probíhá fakturace prodloužení již registrované domény?

Každá doména má své expirační datum (datum platnosti domény - datum, do kdy je doména zaplacená). V dostatečném předstihu před tímto datem je majitel zákaznického účtu (kde je daná doména vedena) informován o blížící se expiraci domény a je mu zaslána výzva k platbě za prodloužení této domény o další rok provozu.


Kdy obdržím výzvu k platbě?

Při registraci domény obdržíte výzvu k platbě ihned po úspěšném provedení objednávky domény.
Při prodloužení již zaregistrované domény obdržíte v dostatečném předstihu informaci o blížící se expiraci domény - bude Vám také zaslána výzva k platbě za prodloužení domény o další rok provozu (na emailový kontakt držitele zákaznického účtu).


Kdy obdržím daňový doklad?

Je vystaven vždy až ve chvíli přijetí platby na náš bankovní účet (po spárování platby s fakturačním systémem). Není možné jej žádat předem. Takto vygenerovaný doklad je ze zákona plnohodnotným a daňově uznatelným daňovým dokladem. Pro platbu je dostačující výzva k platbě, neboť obsahuje všechny potřebné informace.


Jak mohu změnit fakturační údaje?

Fakturační údaje si můžete dle potřeby změnit v Klientské sekci -> Osobní údaje. Mějte však na paměti, že na již vystavené daňové doklady se změny již nevztahují.


Jsem zahraniční klient, jak to bude s DPH?

V případě, že fakturujeme do země v EU a objednatel není plátce DPH, fakturujeme částku + 21% DPH. V případě, že fakturujeme do země v EU a objednatel je plátce DPH, fakturujeme částku bez DPH. Objednatel je povinen odvést DPH samostatně dle daňových zákonů konkrétní země. V případě, že fakturujeme do země mimo EU, ve které existuje povinnost odvádět DPH, fakturujeme částku bez DPH. Objednatel je povinen odvést DPH samostatně dle daňových zákonů konkrétní země. V případě, že fakturujeme do země mimo EU, ve které neexistuje povinnost odvádět DPH, fakturujeme částku bez DPH. Pro objednatele se jedná o cenu konečnou.

UPOZORNĚNÍ: Při platbě ze zahraničí je třeba zadat platbu bankovních poplatků na typ OUR. Při jiném typu (SHA, BEN) nebude objednaná služba provedena vůbec. V současné době nevlastníme eurový bankovní účet, využijte proto prosím těchto bankovních údajů:

 • Raiffeisenbank a.s.
 • Číslo účtu: 3005601001/5500
 • IBAN: CZ3755000000003005601001
 • SWIFT: RZBCCZPP

Zaplatil(a) jsem službu omylem 2x, jak to bude s vrácením platby?

Požadavky na vrácení těchto plateb řeší naše fakturační oddělení individuálně. O postupu Vás budeme informovat emailem. Děkujeme za pochopení.


Objednal jsem si doménu, ale vidím, že je stále volná, jak je to možné?

Doména je zaregistrována až v momentě kdy je uhrazena = kdy peníze dorazí na náš účet, pod správným variabilním symbolem. Nejrychlejší formou úhrady je platba našim kreditním systémem či platební kartou, která musí být aktivovaná pro platby online.


Ostatní dotazy

Proč mi doména nefunguje?

Doména může být nefunkční z několika důvodů:

 • směřuje jinam, než na servery ASPone (pro tuto změnu kontaktujte technickou podporu ASPone.cz),
 • doména je po expiraci. Je nutné si uvědomit, že rozdílné domény (.CZ, generické domény, .EU) mají odlišné parametry při vyřazení domén z registru z důvodu nezaplacení.
 • doména není zaregistrovaná. Její stav zjistíte funkcí „Whois“.

Pokud se nejedná ani o jeden z uvedených důvodů, proč Vám doména nefunguje, neváhejte kontaktovat naši technickou podporu na adrese support@aspone.cz.


Co / kdo je to CZ-NIC?

CZ.NIC – zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC, identifikační číslo 67985726. Hlavní činností sdružení je provozování registru doménových jmen .cz a ENUM a zabezpečení provozu domény nejvyšší úrovně CZ.

Centrální registr – databáze o Doménových jménech, jejich držitelích a dalších osobách vedená sdružením CZ.NIC. Centrální registr je zdrojem pro delegaci Doménových jmen do zóny CZ vedené primárním jmenným serverem.


Jak mohu potvrdit pravidla CZ-NICu a kde najdu jejich aktuální znění?

Aktuální znění pravidel CZ-NICu jsou volně ke stažení ZDE.

Při registraci nové domény je každý zákazník automaticky požádán o schválení těchto pravidel v aktuálním znění (Pravidla registrace doménových jmen v ccTLD .cz). Bez schválení těchto pravidel není možné doménu zaregistrovat. Veškeré další potřebné souhlasy s pravidly CZ-NICu jsou prováděny prostřednictvím Klientské sekce.

Jaký je rozdíl mezi CZ.NIC a registrátorem

Sdružení CZ.NIC spravuje všechny domény, které jsou registrovány jako .CZ. Držitel (majitel) domény se s ním většinou vůbec nedostane do styku, protože vše od začátku až do konce řeší se svým registrátorem či jeho partnerem (subregistrátorem). Registrátor je na základě smlouvy uzavřené s CZ.NIC oprávněn provádět registrace domén, subregistrátor je jeho smluvní partner (měl by splňovat tytéž podmínky jako registrátor).


Co je to doménový alias?

Alias = kopie hlavního webu / hlavní domény, pro kterou byl webhosting zřízen. V praxi to znamená, že např. domény "jablka.cz", "hrusky.cz" budou ukazovat do stejného prostoru jako Vaše hlavní doména (pro kterou je zřízen webhosting) "ovoce.cz".


Co je to doménový koš?

Je speciální nastavení, které umožňuje doručení emailových zpráv zaslaných do neexistujících emailových schránek v rámci jedné domény. V praxi to znamená, že když někdo pošle omylem emailovou zprávu na email potr@aspone.cz namísto petr@aspone.cz, bude zpráva i tak doručena do předem nadefinované emailové schránky.


Jak fungují subdomény a kde si je můžu k mému webhostingu vytvořit?

Pokud si vytvoříte například adresář test ve složce www, můžete k němu přistupovat pomocí adresy http://test.vasedomena.cz a systém provede zobrazení obsahu (přesměrování) http://www.vasedomena.cz/test/. Řešení přepisu adres jako u webového serveru Apache (mod_vhost_alias) IIS 7 zatím nenabízí.

Jak vytvořit DNS zónový soubor?

DNS zónový soubor vytvoříte pomocí klientské sekce (Hlavní strana > Klientská sekce > Správa DNS záznamů) tlačítkem "Přidat nový" a následně vyplníte údaje pro doménu Vaši doménu (doménu prosím zadávejte bez www).

Příklad na doméně aspone.cz:

Jméno domény: aspone.cz Název zónového souboru: DNS soubor k doméně aspone.cz Typ konfigurace: Jednoduchá konfigurace prostřednictvím šablony (Typ konfigurace: "Jednoduchá konfigurace prostřednictvím šablony" dojde k vytvoření základního nastavení, které doménu nasměruje na nejnovější ASPone Web Server.)


Pokud budete chtít pomoci s nastavením/vytvořením DNS zónového souboru, tak stačí Kontaktovat naši technickou podporu.

Jaký je postup při řešení sporů mezi držitelem domény a další osobou?

Pokud mezi držitelem domény a další osobou nedojde k dohodě, pak bohužel musí věc řešit soud. Tím je buď Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR nebo soud příslušný podle zákona. Přehledný postup při vedení soudního sporu je k dispozici zde.

Co pro mne jako držitele domény znamená rozhodčí doložka?

Každý držitel při registraci domény vyjadřuje souhlas s Pravidly alternativního řešení sporů, jejichž součástí je právě rozhodčí doložka. Pokud tedy mezi držitelem a další osobou nedojde k dohodě a věc musí řešit soud, pak jím může být právě Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Podmínkou je, že si tento soud musí vybrat i druhá strana sporu. Když si Rozhodčí soud nevybere, spor bude rozhodovat soud příslušný podle zákona.

Podrobné informace o tom, co znamená rozhodčí doložka a jak probíhá řízení u Rozhodčího soudu, najdete zde.

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Akce
Navigace
Informační panel
Domény
Návody
ASPone.cz
Nástroje