VPS Hosting

Z ASPone Help Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Co to je VPS?


VPS servery neboli Virtuální Privátní servery jsou vhodnou alternativou pro ty, kterým již nestačí klasický sdílený webhosting. Zákazník získává plnou kontrolu nad svým serverem, na kterém si může nastavit vše podle svých potřeb nebo provozovat jakoukoliv aplikaci. Tato služba je ideální řešení pokud nechcete vkládat vetší finanční prostředky do dedikovaných serverů.

V rámci služby VPS získáte kompletní a zcela nesdílený systém. Je tedy jen na Vás, jaké aktualizace a software si na server nainstalujete.


Jak dlouho trvá zřízení služby?


Po provedení objednávky na http://www.aspone.cz Vám bude zaslána zálohová faktura. Služba je zřízena během několika minut po přijetí platby na náš účet.


Na jakých fyzických serverech a při jaké konektivitě běží VPS servery?


Služba VPS běží na serverech umístěných v datacentru ASPone.cz o následujících specifikacích:

  • 1U 4x SATA Hot-Swap
  • HDD: 4x SAS RAID 10
  • RAM: 32 GB
  • CPU: 2x Intel Xeon Quad-Core 2.4GHz

V současné době je poměr sdílení virtuálních serverů maximálně 1:12 (1 fyzický server a 12 VPS serverů), což je oproti konkurenci, která nabízí 1:48 mnohem zajímavější a stabilnější řešení. Pro každou VPS získá zákazník garantovanou paměť, která je vyhrazena pouze pro zákazníkův VPS server lišící se vybranou variantou virtuálního serveru. Uváděná RAM je pro celý systém a i po nainstalování webového serveru IIS + dalších aplikací je stále část paměťi k dispozici. System si ji totiž cachuje.

Náš poskytovatel konektivity je do uzlu NIX připojen 10 Gbps linkou a je jedním z největších prodejců transitní konektivity. ASPone.cz má vlastní dedikovanou 1Gbps linku na hlavním routeru, jednotlivé servery jsou připojeny 100 Mbps linkami s možností přechodu na 1 Gbps.


Diskový prostor VPS


Ke každé VPS nabízíme volný diskový prostor, který je zahrnut v daném programu bez ohledu na velikost využitého místa instalací Windows. Pokud si objednáte variantu s 15 GB místa, tak vždy budete mít minimálně 15 GB diskového prostoru volných. Zvýšení prostoru je možné v rámcí vyšší varianty VPS hostingu.


Operační systém


VPS servery běží na dvou technologiích:

Virtualizace KVM technologie - Linux (dle domluvy)

Hyper-V technologie - Windows Server 2012 R2 (64 bit),

Pronájem OS je v ceně jednotlivých variant virtuálních serverů již obsažen.

DNS


Pro všechny domény v rámci Vašeho VPS serveru je vedení DNS na našich DNS serverech zdarma pro všechny domény.


Nastavení IIS: Website - Bindings


Microsoft Internet Information Services (IIS) má velmi flexibilní systém v přiřazování/úpravě protokolů a domén. Tyto úpravy se provádí pod položkou "Bindings" u daného webu, která defakto vymezuje domény či protokoly, pod kterými daná website běží. Doménu lze nasměrovat pouze na IP adresu a pokud máte více webu, tak vyvstává problém jak, identifikovat pro doménu správnou website. Jednou možností je to, že by jste ke každému webu přiřadili jednu IP adresu - což je vzhledem k nedostatku IPv4 značný problém. Dalším způsobem je dané domény definovat pro každou website v IIS manageru za pomocí "Bindings"

Pravidla pro "Bindings" lze shrnout takto:

  • Hledá vazby na daný protokol
  • Filtrování dle portu
  • Zobrazení site dle doménového jména
  • Zobrazení dle IP adresy

Příklad pro přiřazení domény k webu:

  • Pro editaci klikneme na daný web a poté zvolíme "Bindings"

Bindings.jpg

  • Přiřadíme domény a subdomény dle potřeby.

Bindings1.jpg

Emaily


Nastavení pošty u VPS serverů si zákazník řeší vždy individuálně (instalací libovolného mail server softwaru). Pokud si vystačíte s provozem pouze na jedné doméně, tak Vám doporučujeme použít emailový server Smartermail od firmy Smartertools. Free verze umožňuje používat pouze jednu doménu s maximálním počtem 10ti schránek. Ceník ostatních licencí naleznete na stránkách výrobce.

Firewall, přístupové porty


Jelikož VPS běží na Windows Server 2008, tak firewall je již integrovanou součástí Windows. Můžete si tak jednoduše pomocí grafického rozhraní ve správě firewallu nastavit jaké porty, IP adresy, chcete ke službě VPS povolit a jaké zakázat. U této služby se předpokládá správa serveru kvalifikovanou osobou (veškeré nastavení webového serveru a serveru samotného si provádí zákazník sám).

Migrace na vyšší variantu VPS či dedikovaný server


Vždy záleží, jaká služba se migruje. Nicméně téměř ve všech případech lze aplikaci nainstalovat na případný dedikovaný server a následně se jen přepne mezi VPS. Migrace na vyšší variantu VPS obnáší reboot serveru, který trvá v řádu maximálně několika minut.


Monitoring a zatížení serveru


Zatížení serveru se dá monitorovat přímo na serveru například pomocí MRTG a SNMP (http://oss.oetiker.ch/mrtg) nebo využít jiných řešení jako je například <http://www.paessler.com/info/mrtg_for_windows>.

Statistiky přenosu dat naleznete prostřednictvím Klientské sekce


Navýšení výkonu VPS


Výkon procesoru nejde příliš zvyšovat již z povahy VPS (sdílených zdrojů), kdy jednotlivé VPS dostávají určitý procesorový čas. Paměť je možné navýšit, nicméně při větším množství paměti v řádu GB již vychází levněji vlastní serverové řešení (dedikovaný server). Ten je oproti VPS kdykoliv možný upgradovat (přidat paměť, rychlejší CPU, apod.)

Pro každou VPS získá zákazník garantovanou paměť, která je vyhrazena pouze pro zákazníkův VPS server lišící se vybranou variantou virtuálního serveru.


Databáze


K službě VPS doporučujeme klasickou MSSQL 2005 Express, případně MSSQL 2008 Express, které jsou libovolně ke stažení. Tyto varianty jsou zdarma. V rámci těchto SQL serverů můžete provozovat neomezený počet databází, přičemž každá může mít velikost až 4 GB. Co se týče počtu databází a jejich velikostí, tak při větším počtu databází doporučujeme výkonnější varianty, které obsahují více paměti - tato paměť je nesdílená a čistě pouze pro Váš stroj.

Další verze databázových serverů Vám můžeme nabídnout v rámci SPLA licencí. Ceny pronájmu licencí zasíláme na požádání. Neváhejte nás kontaktovat na email support@aspone.cz


Zálohování


K serverhostingovým službám nabízíme zálohování jako doplňkovou službu. K dispozici dostanete objednaný prostor (přístup pomocí FTP) a je jen na Vás, jak často si budete na tento prostor zálohy odkládat (data, konfigurace, apod.).


Správa VPS, terminálový přístup


V rámci variant VPS serverů nabízíme možnost správy servery prostřednictvím DotNetPanelu (http://www.dotnetpanel.com) v edici Express. Získáte tak kompletní webové rozhraní s možností správy virtuálních serverů, databází apod.

Samozřejmostí VPS je plná kontrola nas serverem pomocí vzdálené plochy (terminal services). U služby VPS nebo dedikovaného serveru je možné využít terminálový přístup limitovaný počtem uživatelů. U takové služby (vyšší varianty VPS) nebo dedikovaného serveru platíte licenci na terminálový přístup v závislosti na počtu uživatelů. Na informaci o ceně dalších přístupových licencí neváhejte kontaktovat naši zákaznickou podporu na support@aspone.cz


Zabezpečení serveru


Při zřízení služby Vám jsou zaslány přístupové údaje k servery. Zákazníky vždy upozorňujeme, že jim doporučujeme ponechat stávající přihlašovací údaje. V případě problému s VPS serverem je daný problém mnohem rychleji vyřešený. Bohužel u tohoto typu vyrtualizace serveru není jiná možnost a bez hesla se ze serveru stává BlackBox.

Řešení problémů s Hyper-V serveryŘešení problémů s Virtuozzo serveryJednoduchá synchronizace mezi servery na platformě Windows


Můžete použít program "DeltaCopy" (obdoba příkazu rsync u linuxu). Bližší info o SW naleznete na stránkách <http://www.aboutmyip.com/AboutMyXApp/DeltaCopy.jsp>.

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Akce
Navigace
Informační panel
Domény
Návody
ASPone.cz
Nástroje